کامیون فرسوده

تردد کامیون های فرسوده در کشور

تردد ۳۸۰ هزار کامیون  فرسوده با عمر بالای ۲۵ سال در کشور
منبع: خبر خودرو

به گزارش خبر خودرو، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت : علی رغم اینکه در قانون مدیریت حمل و نقل و سوخت وهدفمندسازی یارانه ها پیش بینی شده بود که برای پروژه های مختلف از جمله نوسازی ناوگان حمل و نقل ، سهمی اختصاص داده شود تا خودروهایی با تکنولوژی روز وارد شوند که مصرف سوخت کمتری داشته باشند ولی عملا تاکنون منابعی به این بخش اختصاص داده نشده است.

داوود کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو، با اشاره به اینکه باید سیاست های کلان کشور به گونه ای تنظیم شود که بحث نوسازی ناوگان به خودی خود انجام شود ، افزود : باید کشور به سمتی برود که سیاست های کلان اقتصادی اصلاح شود مسلما با اصلاح سیاستهای کلان اقتصادی این خواست و نیاز کشور خود به خود اجرا خواهد شد.

وی تاکید کرد : هم اکنون خودروهایی با تکنولوژی روز، حدود ۵۰ درصد کمتر از خودروهای قدیمی مصرف سوخت دارند بنابراین چنانچه قیمت سوخت ، واقعی شود قطعا در این شرایط برای یک دارنده خودروی فرسوده صرف نخواهد کرد که خودروی قدیمی را نگه دارند بلکه دارنده خودرو فرسوده بدون اعمال قانون اقدام به نوسازی خواهد کرد.

وی تصریح کرد : با این وجود امید است که بتوان از طریق ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت چه در این مرحله و چه در فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها این مهم نهادینه شود و سهمی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل اختصاص یابد.

وی همچنین در خصوص ارائه تسهیلات نوسازی به خودروهای  فرسوده صرفا داخلی گفت : تاکنون آیین نامه ای در این راستا مشاهده نکردم اما اگر بخواهیم از تولیدات داخل حمایت شود علی القاعده تسهیلات را باید به خودروهای ساخت داخل ارائه شود.
وی در ادامه به کاهش یا حذف تعرفه واردات کامیون گفت : هم اکنون نیاز کشور بسیار بیشتر از توان تولید داخل است و شرکتهایی که در داخل تولید میکنند توان محدودی دارند بنابراین با توجه به تردد ۳۸۰ تا ۳۹۰ هزار کامیون در کشور که متوسط عمر آنها  بالای ۲۵ سال است  به نظر می رسد نیاز کشور برای نوسازی ناوگان سنگین بیشتر از توان داخل است.

وی گفت : سازمان راهداری به دنبال است که  هم سهولتی برای ورود خودروهای وارداتی فراهم شود و هم با ارائه تسهیلات به خودروهای داخلی بتواند توان رقابتی آنها را حفظ نماید.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه در خصوص تسهیلات نوسازی ناوگان مینی بوسرانی گفت : جلساتی در راستای افزایش تسهیلات برگزار شده و البته نیز معتقدیم که باید تسهیلات متناسب با قیمت خودروها باشد اما آنچه در خصوص عدم اقبال از نوسازی مینی بوس ها مطرح است عدم رضایت از کیفیت تولیدات داخلی است.

کشاورزیان تصریح کرد : البته سازمان راهداری صلاحیت اظهار نظر در خصوص کیفیت خودروها را ندارند بلکه کیفیت خودروها را مرجعی به نام سازمان ملی استاندارد بررسی می کنند.
وی همچنین در خصوص ارائه تسهیلات ۱۰۰ میلیونی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل بار گفت : تلاش می شود این تسهیلات ارائه شود اما توان سازمان محدود است وبا اتکاء به منابع مالی سازمان امکان پرداخت تسهیلات به افراد بسیار کمی فراهم خواهد بود.